در این مطلب پس از آشنایی مختصر با بالابر ساختمانی قیمت مناسب سری 1022 به عوامل موثر در تعیین قیمت بالابر ساختمانی تک فاز می پردازیم . یکی از بالابر های قیمت مناسب بازار که به نسبت از کیفیت خوبی برخوردار است بالابر سری 1022 از فروگاه اینترنتی سهند ابزار است. بر روی این سه مدل بالابر ساختمانی دینام استریم 40 کیلوگرمی ساخت چین،گیربکس حلزونی بهکار و شاسی سنگین بالابر سهند نصب شده است.تنها تفاوتشان در کلید بالابرشان است. همانطور که مشاهده می کنید تغییر یکی از قطعات در قیمت نهایی تفاوت بوجود آورده است. B-1022/10 ، B-1022/20 و B-1022/30 این تغییر قیمت با عوض شدن الکترموتور و یا شاسی بیشتر خود را نشان می دهد. مشاهده قیمت و مشخصات بالابر های ساختمانی تک فاز

انتخاب دینام بالابر ساختمانی قیمت و کیفیت

1.قدرت : قدرت دینام بالابر ساختمانی تک فاز 350 کیلوگرمی باید 3 اسب بخار باشد.
2.سرعت: دینام های 3 اسب با سرعت 3000 دور در دقیقه (2 قطب) و 1400 دور در دقیقه (4 قطب) در دسترس هستند. در دینام های 1400 دور در دقیقه از حجم بیشتری سیم مسی استفاده شده و قدرت بیشتری دارند. از دینام های 3000 دور بهتر است در بالابر های کوچک و سبک تر استفاده شود.
3. سیستم خنک کاری: خنک کاری در دینام بسیار اهمیت دارد به ازای هر 1 درجه دمایی که موتور خنک تر باشد در حدود 10 درصد راندمان موتور بالاتر می رود. نوع سیستم خنک کاری دینام بالابر ساختمانی در تیپ موتور که بر روی پلاک مشخص شده است قید می شود.
4. درجه IP: میزان نفوذ پذیری دینام در مقابل مواد مایع و جامد با ضریب دو رقمی IP مشخص می شود.رقم اول میزان نفوذ آب و رقم دوم میزان نفوذ اجسام جامد و گرد و غبار را مشخص می کند هرچه درجه IP بالاتر باشد دینام بالابر ساختمانی قیمت بالاتری دارد.
5.وزن مس سیم پیچ : وزن سیم پیچ بیشتر در مورد دینام های چینی مورد توجه قرار می گیرد. دینام بالابر چینی با نام دینام 40 کیلویی و یا 48 کیلوگرمی شناخته می شوند. هرچه وزن مس بکار رفته در سیم پیچ بیشتر باشد کیفیت سیم پیچی موتور بهتر و قیمت آن بیشتر خواهد بود. مشاهده قیمت و مشخصات انواع دینام بالابر ساختمانی تک فاز

انتخاب گیربکس بالابر ساختمانی

1. جنس دنده: دنده های گیربکس بالابر ساختمانی می تواند از جنس چدن و یا فسفر برنز باشد. دنده هایی از جنس فسفر برنز به دنده برنجی معروف است و به دلیل خاصیت ضد خورد شوندگی کیفیت و قیمت بالاتری دارد.
2. پهنای دنده: در طراحی برخی گیربکس های حلزونی پهنای دنده ها بیشتر در نظر گرفته می شود . این امر باعث بالا رفتن راندمان گیربکس شده و گیربکس در دراز مدت لقی کمتری دارد.
3. ضریب تبدیل: گیربکس های حلزونی با ضریب تبدیل بالای 30 دارای خاصیت قفل شوندگی و برگشت ناپذیری هستند. هرچه ضریب تبدیل بیشتر باشد قدرت گیربکس بیشتر و سرعت آن کند تر است. گیربکس هایی با ضریب تبدیل 48 به 1 معمولا به عنوان گیربکس سرعتی و گیربکس با ضریب تبدیل 56 به 1 به عنوان گیربکس قدرتی شناخته می شود.
4. پوسته گیربکس: پوسته گیربکس می تواند از جنس چدن و یا آلومینیوم انتخاب شود. گیربکس های چدنی از استقامت بیشتری برخوردارند و مناسب استفاده در محیط های پر تنش هستند اما به همان نسبت کیفیت بالاترشان قیمت بیشتری هم دارند.

انتخاب کلید بالابر ساختمانی

1.جنس قاب : قاب در کلید بالابر ساختمانی از جنس آلومینیومی و یا فایبرگلاس نشکن انتخاب می شود. هر کدام مزیتی دارند . گیربکس های فایبرگلاس نشکن عایق هستند و ایمنی بالاتری دارند اما ارزان تر هستند و احتمال شکسته شدن دارند.
2.حداکثر جریان مجاز: ظرفیت جریان مجاز کلید بالابرساختمانی را مشخص می کند . در حداکثر جریان مجاز عایق کلید آسیب نمی بیند و کنتاکت ها با کمترین استهلاک کار تغییر وضعیت می دهند.

انتخاب شاسی بالابر ساختمانی

1.شماره پایه ها : پایه های بالابر ساختمانی بهتر است از لوله گازی شماره 6 ساخته شود.
2.شماره بازوها: بازوها از لوله شماره 5 و یا 6 ساخته می شود.
3.ضخامت گوشت پایه ها و بازوها: ضخامت گوشته در پایه ها و بازوها بسیار اهمیت دارد. ضخامت پایه ها و بازوها نباید کمتر از 2 میلیمتر باشد . در شاسی سنگین سهند این مقدار 2.5 میلیمتر است.
4.نوع کالسکه: کالسکه بالابر می تواند پروفیلی و یا ناودانی باشد. کالسکه پروفیلی مستحکم تر و سنگین تر است و در مقابل صدمات محافظت بیشتری از قطعاتی همچون دینام، گیربکس و . . .صورت می پذیرد.
5.ریل:ریل از ناودانی ساخته می شود، طول ریل شاسی استاندارد 3 متری 30 کیلویی است . ریل های کوتاه احتمال برخورد باربا بدنه ساختمان را بالا می برد.
6.قطعات: بلبرینگ، تسمه، فولی، پیچ های کرپی و . . .باید نو و با کیفیت باشد. این قطعات چون دقت کمتری در زمان خرید را به خود اختصاص می دهند ممکن است توسط سازنده دسته دوم و یا با کیفیت پایین کار شود.