گیربکس حلزونی چیست و چگونه کار می کند؟

گیربکس یا چرخ دنده از جمله قطعاتی است که امروزه در ماشین آلات صنعتی از کاربرد فراوانی برخوردار هستند. در میان انواع گیربکس ها ، در مکانی که نیاز به کاهش سرعت بالاست از گیربکس های حلزونی استفاده می شود. گیربکس های حلزونی همچنین دارای دو ویژگی مهم دیگر هستند که استفاده از آنها را برای مصرف کنندگان لازم می دارد. اول در مکان هایی که فضا محدود است و نمی توان فضای زیادی به کاهنده سرعت اختصاص داد. دوم زمانی که دو محور ورود و خروج گیربکس به هر دلیلی نمی توانند در یک راستا قرار بگیرند.

گیربکس حلزونی به طور کلی متشکل از دو قسمت اصلی است:

  • دنده بزرگ گیربکس که محور خروجی گیربکس مرکز آن خواهد بود.
  • دنده مارپیچی گیربکس که بر روی شفت ورودی گیربکس تراش داده شده است که قسمت خارجی آن حکم محور ورودی گیربکس را دارد.

زمانی که محور ورودی یا خارجی گیربکس به هر صورت شروع به گردش می کند دنده های مارپیچی تراشیده شده بر روی این محور شروع به حرکت در آوردن دنده بزرگ داخلی گیربکس می کند. دنده بزرگ گیربکس حلزونی نیز که محور خروجی یا داخلی گیربکس در مرکز آن سوار است شروع به گردش آرام می کند.

ضریب تبدیل گیربکس: ضریب تبدیل یا نسبت تبدیل گیربکس یکی از مهم ترین پارامترهای اطلاعاتی گیربکس حلزونی می باشد. برای مثال گیربکس های حلزونی VF86 با دو ضریب تبدیل 48 به 1 و 56 به 1 به بازار عرضه می گردند. به این صورت که به ازای هر 48 دور گردش شفت خارجی یا همان محور ورودی گیربکس دنده بزرگ داخلی گیربکس 1 دور کامل و به همین صورت محور خروجی یا شفت داخلی گیربکس که در مرکز این دنده قرار دارد یک دور کامل خواهند چرخید.

بدنه گیربکس های حلزونی می توانند یا با آلیاژ آلومینیوم و یا با آلیاژ چدن یاخته شوند که بسته به کارکرد آنها مورد استفاده قرار می گیرند.

گیربکس حلزونی VF86

بر روی بالابرهای ساختمانی تک فاز گیربکس حلزونی VF86 نصب می گردد. از همین رو شرکت های بسیاری اقدام به ساخت این گیربکسها کرده اند که در این جا می توانید با چند شرکت سازنده آشنا شوید.

  • گیربکس حلزونی VF86 ساخت شرکت روانکار اصفهان (برای کسب توضیحات بیشتر اینجا و برای اطلاع ازقیمت این محصول اینجا کلیک کنید)
  • گیربکس حلزونی VF86 ساخت شرکت بهکار اصفهان (برای کسب توضیحات بیشتر اینجا و برای اطلاع از قیمت این محصول اینجا کلیک کنید)
  • گیربکس حلزونی VF86 ساخت شرکت سهند اصفهان (برای کسب توضیحات بیشتر اینجا و برای اطلاع از قیمت این محصول اینجا کلیک کنید)
گیربکس حلزونی بهکار
گیربکس حلزونی بهکار
گیربکس حلزونی روانکار
گیربکس حلزونی روانکار
گیربکس حلزونی سهند
گیربکس حلزونی سهند