آموزش مراحل نصب و راه اندازی بالابر ساختمانی

بالابر ساختمانی وسیله ای است که از آن به منظور حمل و جابجایی مصالح ساختمانی در شرایط غیر همسطح در زمان ساختمان سازی و یا تعمیرات آپارتمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. یک بالابر حمل مصالح ساختمانی متشکل از پایه ها ، ریل ، کالسکه ، باکت ، الکتروموتور ، کلید بالابر ، گیربکس ، قرقره و سیم بکسل می باشد. هر یک از این اجزا با توجه به شرایط کاری و نوع کاربری بالابر ساختمانی قابل تغییر است. پس از آنکه بالابر مناسب کار خود را انتخاب نمودید نوبت به اتصال و مونتاژ آن به منظور آماده سازی بالابر می رسید. برای اینکار ابتدا باید پایه ها ، ریل و کالسکه را به محل مورد نظر خود جهت نصب انتقال دهید.
ابتدا باید پایه ها را بر عکس و در فاصله 194 سانتیمتری نسبت به یکدیگر قرار داده سپس ریل را به نحوی در داخل پایه ها قرار دهید که سر بسته آن به سمت لبه پشت بام و محل انتقال بار قرار گیرد. پس از نصب ریل ، شاسی ایجاد شده آماده برگرداندن است. پس از برگرداندن شاسی بالابر باید پایه ها را در محل محکم نماییم. پایه ها را می توان پیچ نمود و یا با جوش در محل ثابت کرد و برای سنگین کردن پایه های عقب باید به این نکته توجه داشت که مقدار وزن مصالحی که برای سنگین کردن بالابر استفاده می کنید بیشتر از ظرفیت حمل بار بالابر باشد. یعنی اینکه برای بالابر با ظرفیت حمل 300 کیلوگرم حداقل از 4 کیسه 100 کیلویی شن و یا ماسه استفاده شود.
حالا نوبت به نصب کالسکه بالابر می رسد در داخل کالسکه الکتروموتور ، گیربکس ، کلید و قرقره به همراه سیم بکسل قرار دارد. بر روی کالسکه چهار عدد بلبرینگ وجود دارد که به حرکت کالسکه بر روی ریل کمک می نماید. کالسکه را از طرفی که قرقره به سمت لبه دیوار باشد و کلید به سمت کاربر داخل ساختمان باشد ، وارد ریل کرده و پس از اینکه تمام کالسکه به درستی در محل قرار گرفت ، انتهای ریل را با پیچ ، میلگرد و یا خاموت می بندید تا از شاسی بالابر خارج نگردد.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است ما را به دوستان خود معرفی کنید.

.

 

instagram.com/sahand.abzar
t.me/sahandabzar
021-33751000